Korneluk: Prokuratura była pod butem Ziobry

Prokurator Dariusz Korneluk - kandydat na Prokuratora Krajowego, rekomendowany przez zespół resortu sprawiedliwości, zapowiedział, że nie ma zamiaru siać strachu, planuje działać konsekwentnie, długofalowo, zgodnie z koncepcją, którą przedstawił podczas wysłuchania.

Reklama

Korneluk zapowiedział we wtorkowej rozmowie w TVP Info, że planuje działać konsekwentnie, długofalowo, zgodnie z koncepcją, którą przedstawił zespołowi wiceminister sprawiedliwości Marii Ejchart. Zaznaczył, że przez ostatnie lata prokuratura "była pod butem Zbigniewa Ziobry", była upolityczniona. Dokonywane są zmiany - podkreślił.

Nie ma miejsca dla prokuratora, który podejmował decyzje polityczne - zapowiedział Korneluk. Dodał, że prokuratorzy, którzy podejmowali decyzje nie w oparciu o materiał dowodowy, a polityczne rekomendacje, mogą spodziewać się postępowań dyscyplinarnych, a nawet karnych.

Reklama

Kandydat wspomniał także o problemach organizacyjnych prokuratury. Prokuratura polska ma największą obsadę w Europie - zauważył.

Odniósł się też do zarzutu nielegalności konkursu na Prokuratora Krajowego. Stwierdził, że "nie można mówić, że to jest niezgodne z przepisami".

Rozmowa dotyczyła również tzw. afery wizowej. Korneluk zapowiedział powołanie specjalnego zespołu do jej oceny. Nie wykluczył także, że współpracownik Piotra Wawrzyka, Edgar Kobos otrzyma status świadka koronnego.

Reklama

Pytany o to, czy kiedykolwiek uległ politycznej presji, Korneluk stwierdził, że "nigdy".

Kim jest Dariusz Korneluk

Prok. Korneluk pracuje w prokuraturze od ponad 30 lat, w tym ponad 13 lat na stanowiskach kierowniczych wszystkich szczebli. Zajmował się m.in. sprawami dotyczącymi przestępczości narkotykowej. Podczas wysłuchania powiedział, że był jednym z pierwszych prokuratorów, który stosował dowód ze świadka koronnego, a także jako prokurator brał udział w znanej sprawie napadu i zabójstwa w Kredyt Banku w 2001 roku.

W kolejnych latach Korneluk pełnił m.in. funkcje prokuratora rejonowego Warszawa-Praga Północ, prokuratora okręgowego Warszawa-Praga, czy prokuratora apelacyjnego w Warszawie. Natomiast od marca 2016 roku do grudnia 2023 roku pracował jako prokurator pierwszoliniowy w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście. W połowie lutego br. Prokurator Generalny Adam Bodnar powierzył Kornelukowi pełnienie funkcji zastępcy Prokuratora Krajowego.

Jawne wysłuchania pięciorga kandydatów na Prokuratora Krajowego odbyły się w poniedziałek od godz. 10 do godz. 15. O rozstrzygnięciu podjętym przez zespół MS poinformowano na konferencji prasowej po godz. 17.30.