Jak ustalili dziennikarze śledczy Radia ZET Cieszyński – już jako minister cyfryzacji – mógł wykorzystywać wydarzenia organizowane przez instytut NASK do autopromocji w czasie kampanii wyborczej.

Reklama

Nadzorowany przez resort cyfryzacji NASK włączył się do tak zwanych Białych Sobót organizowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, czyli imprez promujących badania profilaktyczne. Pracownicy instytutu rozstawiali swoje stoisko obok cytobusu czy dentobusu i rozmawiali z odwiedzającymi stoisko o "cyberhigienie", o oszustwach mailowych i fałszywych SMS-ach. Białe Soboty zorganizowano w takich miejscowościach jak Brzeg Dolny, Oborniki Śląskie czy Strzelce Opolskie. Na dziewięć pikników, które odbyły się między 8 lipca a 10 września, Cieszyński był obecny na ponad połowie.

NASK angażował się także w inne przedsięwzięcia związane z aktywnością ministra. Instytut zamówił badania fokusowe pod tytułem „Społeczno-kulturowe predykatory poczucia bezpieczeństwa cyfrowego”, ale oprócz pytań o laptopy i usługi cyfryzacji, zbadano też wizerunek i stopień rozpoznawalności jednego konkretnego polityka – Janusza Cieszyńskiego.

Instytut zapłacił za całość tych badań ponad 50 tysięcy złotych.

Jedynka PiS na liście w Olsztynie

Gdy 31 sierpnia, prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że Cieszyński będzie jedynką na liście PiS w Olsztynie. Wraz ze zmianą miejsca startu Cieszyńskiego zmieniły się także lokalizacje wydarzeń promocyjnych NASK.

Minister cyfryzacji pojawił się między innymi na sztandarowej imprezie organizowanej od 2018 roku przez NASK i resort cyfryzacji – CodeWeek, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania. W 2023 roku uroczystą inaugurację CodeWeek zaplanowano na tydzień przed wyborami do Sejmu i Senatu, a największe obchody miały się odbyć we Wrocławiu. Kiedy okazało się, że Cieszyński będzie startował z okręgu olsztyńskiego, zespół NASK dostał wewnętrzne polecenie, aby zorganizować CodeWeek także w Olsztynie.

Reklama

Były minister cyfryzacji w odpowiedzi na pytania Radia ZET zapewnił, że nie miał wpływu na decyzje o organizacji przez NASK debaty "Cyfrowa Polska na tle Europy i świata" w "Gazecie Olsztyńskiej".

CodeWeek w Olsztynie

Pytany, czy jest prawdą, że na trzy tygodnie przed imprezą CodeWeek 2023 planowaną na 7 października pracownicy NASK otrzymali polecenie zorganizowania CodeWeek w Olsztynie oraz czy to on wydał takie polecenie, Cieszyński odparł: „Codeweek jest cykliczną, ogólnoeuropejską imprezą, której współorganizatorem w Polsce jest corocznie NASK. W ubiegłorocznej edycji w ramach CodeWeek odbyło się 9600 wydarzeń, które realizowano w całej Polsce, w tym w olsztyńskiej Kortosferze”.