Wszystkie procedury konkursowe dotyczące Funduszu Sprawiedliwości były jawne i transparentne - zapewnił Romanowski, zaznaczając we wpisie opublikowanym w piątek na platformie X, że jako wiceminister sprawiedliwości nadzorował działalność funduszu i zapoznawał się z dokumentacją każdego konkursu: kryteriami wyboru, treścią nadsyłanych ofert, decyzjami i argumentacją członków komisji konkursowych.

Reklama

Dlatego jestem pewien, że prokuratorskie zarzuty wobec aresztowanych urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości i księdza Michała O. (Romanowski we wpisie podał nazwisko księdza - PAP) muszą być oparte na nieprawdziwych informacjach - stwierdził Romanowski.

B. wiceminister sprawiedliwości zapowiedział też, że w najbliższych dniach złoży do MS wniosek w tej sprawie. - Po Świętach wystąpię do Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara o natychmiastowe upublicznienie wszystkich ofert w konkursie, w którym dofinansowanie otrzymał projekt "Archipelag - wyspy wolne od przemocy", zgłoszony przez Fundację Profeto księdza Michała O." - zapowiedział.

Reklama

Wbrew twierdzeniom prokuratury, nie była to najgorsza, ale najlepsza oferta, o czym każdy z obywateli powinien móc sam się przekonać po zapoznaniu z treścią zgłoszonych ofert - dodał.

Fundacja Profeto

Fundacja Profeto - jak zaznaczył Romanowski - jako jedyna spośród podmiotów, które się zgłosiły do tego konkursu, "zaproponowała utworzenie od podstaw dużego, nowoczesnego centrum zapewniającego profesjonalną całodobową opiekę osobom pokrzywdzonym przestępstwem". - W pełni odpowiadało to wymaganiom konkursu, którego celem była rozbudowa systemu pomocy, a nie finansowanie działalności już istniejących ośrodków. Fundacja wniosła też znaczący i największy spośród składających wnioski wkład własny - zwrócił uwagę b. wiceszef MS.

Fundacja Profeto - w jego ocenie - od lat skutecznie wspiera osoby pokrzywdzone, podejmując również działalność wychowawczą na rzecz dzieci i młodzieży. - Zaoferowała najbardziej kompleksowy program takiego wsparcia, ukierunkowany na całe rodziny, z zaangażowaniem specjalistów z różnych dziedzin. Projekt Fundacji Profeto był porównywalny z najbardziej wszechstronną i innowacyjną ofertą z wcześniejszego konkursu - Fundacji Akogo? Ewy Błaszczyk na budowę kliniki Budzik - napisał Romanowski, negatywnie też oceniając krytykę tych projektów przez NIK.

Jawność i otwartość jest najlepszą odpowiedzią na manipulacje i nieprawdy, które pojawiły się w tej sprawie, i - co najważniejsze - na wykazanie uczciwości aresztowanych urzędniczek i księdza Michała O. Dlatego tak ważne jest upublicznienie wszystkich ofert - podsumował.

Reklama

Śledztwo dotyczące wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości

Na polecenie prokuratorów PK, prowadzących śledztwo dotyczące wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości, w kilkudziesięciu miejscach w kraju ABW wraz z prokuratorami przeprowadziła w tym tygodniu przeszukania. Przeszukano m.in. dom byłego szefa MS, posła Zbigniewa Ziobry oraz dom i pokój w hotelu sejmowym zajmowany przez b. wiceministra sprawiedliwości, posła Michała Wosia.

W sprawie jest siedmioro podejrzanych, którzy przedstawiono zarzuty, m.in. byłych i obecnych urzędników MS. W czwartek Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował trzymiesięczny areszt dla trojga zatrzymanych. Chodzi o dwie urzędniczki i ks. Michała O. z Fundacji Profeto - beneficjenta środków z funduszu. Zarzuty dotyczą m.in. wypłaty ponad 66 mln zł podmiotowi, który nie spełniał wymogów formalnych ani merytorycznych. W ocenie PK motywacja w przyznaniu pieniędzy z funduszu miała charakter polityczny.

Urzędnicy, którzy decydowali o przyznaniu tych środków, mieli - w ocenie PK - działać wspólnie i w porozumieniu z Michałem O. reprezentującym fundację, która ubiegała się o te pieniądze.