Zamordowanie z zimną krwią ludzi, którzy byli w konwoju, oznaczonym jako humanitarny… Wszystko było jasne, oczywiste, wiadomo było, że nie ma żadnej broni w tym konwoju, z żywnością. Jak inaczej określić ten akt, jeśli nie zbrodnią wojenną? – pytał retorycznie wiceszef Polski 2050. Jego zdaniem trudno mówić o tym ataku, że nie był zaplanowany.

Reklama

Ambasadora Izraela "posunął się zbyt daleko w swojej wypowiedzi"

Dopytywany o ambasadora Izraela w Polsce, który mówi o antysemitach, gość Bogdana Rymanowskiego komentuje, że ten "posunął się zbyt daleko w swojej wypowiedzi".

Czego powinna domagać się Polska od Izraela? - Odszkodowanie to oczywiste minimum. Rozliczenie winnych, wypłacenie odszkodowania, ale też powiedzenie w jasny sposób, że nie ma zgody – mówił w Radiu ZET Michał Kobosko. Dopytywany przez prowadzącego o to, czy powinniśmy domagać się od Izraela wskazania osoby bezpośrednio odpowiedzialnej za atak, polski polityk ocenia, że tak. - Podobnie, jak inne państwa, których obywatele zginęli w ataku – dodaje.

Reklama

Granica cierpliwości, tolerancji

Gość Radia ZET ocenił, że "Izrael w dużym stopniu staje się wrogiem Izraela". - Skala pomocy, wsparcia w wielu krajach świata jest gigantyczna. Byłem 2 tygodnie temu w Waszyngtonie i widziałem wręcz gabinety członków senatu, przystrojone w wyrazy wsparcia dla państwa izraelskiego – opisywał szef sejmowej komisji ds. UE i dodaje, że coraz trudniej jest obecnej Ameryce wspierać Izrael.

Netanjahu także liczy, podobnie jak w Polsce PiS, że Trump wygra wybory, ale dziś USA bardzo dużo zrobiły, żeby pomóc Izraelowi, a gdzieś jest granica cierpliwości, tolerancji. Bo gdzieś na koniec dnia opłakujemy śmierć własnego obywatela – mówił Gość Radia ZET.