Kandydaci w wyborach samorządowych z taką samą liczbą głosów

Taką samą liczbę głosów w wyborach na radnego gminy Dolsk (woj. wielkopolskie) otrzymało dwóch kandydatów: Szymon Taciak i Dawid Ksoń. Zgodnie z art. 443 Kodeksu wyborczego o zwycięstwie jednego z nich rozstrzygnęło losowanie.

Reklama

Szymon Taciak (KWW Witolda Opielewicza) i Dawid Ksoń (KWW Kraina Dwunastu Jezior) byli kandydatami do Rady Gminy i Miasta Dolsk w okręgu dwunastym. Według danych na stronie PKW obaj otrzymali w wyborach taką samą liczbę głosów - po 58.

Co mówi Kodeks wyborczy?

Zgodnie z art. 443 Kodeksu wyborczego o uzyskaniu mandatu przez jednego z nich rozstrzygnęło losowanie. Na dwóch kartkach zapisane zostały imiona i nazwiska kandydatów. Członkini komisji wyborczej umieściła je w pudełku, a następnie wylosowana została kartka z danymi Szymona Taciaka. Po losowaniu sporządzono protokół i opublikowano wyniki głosowania - co jako pierwszy opisał serwis Onet.

Większość w piętnastoosobowej Radzie Gminy i Miasta Dolsk uzyskał KWW Kraina Dwunastu Jezior, zdobywając 9 mandatów. 6 radnych będzie miał KWW Witolda Opielewicza.