Do Sejmu wpłynął odpis postanowienia zabezpieczającego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa NBP. Postanowienie "mrożące" stwierdza, że ani marszałek, ani Sejm nie ma prawa zajmować się czy robić czegokolwiek wokół Adama Glapińskiego - powiedział Szymon Hołownia.

Reklama

Wykonaliśmy bardzo intensywne analizy prawne i chcę z całą mocą stwierdzić, że Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej, wydając to postanowienie, w sposób oczywisty przekroczył swoje kompetencje - dodał marszałek Sejmu. Polityk zapewnił, że wniosek będzie procedowany zgodnie z prawem. Pismo zostało skierowane Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

Gremium będzie musiało przygotować opinii na temat wniosku, która będzie podstawą dla dalszych działań Sejmu. Ostateczna decyzja o skierowaniu wniosku oskarżenia o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu należeć będzie do parlamentarzystów

Reklama

W dalszym kroku Trybunał Stanu, będący organem konstytucyjnym, będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie dalszych procedur związanych z ewentualnym dochodzeniem w sprawie działań prezesa banku centralnego.