Szef rządu powiedział też, że był w tej sprawie już w kontakcie z Kancelarią Prezydenta Andrzeja Dudy. Dodał, że w piątek ogłosi również nazwiska nowych ministrów. - Ale, nominacje, ta uroczystość w Pałacu Prezydenckim będzie później ze względu na wyjazdy pana prezydenta, także dopiero w kolejnym tygodniu - podkreślił Tusk.

Reklama

Zaznaczył jednocześnie, że ci nowi, przyszli ministrowie przystąpią od razu do pracy.

Dopytywany, czy w związku z rekonstrukcją zmniejszy się liczba ministerstw szef rządu odparł: "trochę tak".

Zapowiedziana przez premiera na 10 maja rekonstrukcja rządu wiąże się z tym, że niektórzy obecni ministrowie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w Polsce 9 czerwca.

Wybory do PE

Obecny szef MAP Borys Budka będzie "jedynką" listy KO w okręgu śląskim, szef MSWiA Marcin Kierwiński otworzy listę KO w okręgu obejmującym Warszawę i osiem powiatów okołowarszawskich.

Bartłomiej Sienkiewicz wystartuje z pierwszego miejsca w okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie - zaraz po zatwierdzeniu przez Radę Krajową PO list kandydatów do PE Sienkiewicz poinformował, że złożył na ręce szefa rządu rezygnację z funkcji ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

W wyborach do europarlamentu wystartuje też minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman (PSL), który ma znaleźć się na liście Trzeciej Drogi w okręgu obejmującym Wielkopolskę.

Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE 6-9 czerwca. Polacy 9 czerwca będą wybierać 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.