Podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk odniósł się do prób sabotażu i dywersji na terenie Polski.

Kolejne osoby zatrzymane

Reklama

Tusk zauważył, że "służby pracują tutaj naprawdę bardzo wydajnie". Informowałem wczoraj o aresztowaniu dziewięciu osób, dzisiaj w nocy zatrzymano kolejne trzy osoby – przekazał.

Premier zaapelował, aby w mediach nie pojawiały się spekulacje albo niesprawdzone informacje na temat aktów sabotażu.

Będziemy informowali na tyle, na ile to jest możliwe i celowe, o działaniach naszych służb – zapewnił.

Sytuacja pod kontrolą

Tusk dodał, że sytuacja jest pod kontrolą i efektywność działania służb, nie tylko w jego ocenie, jest imponująca.

Szef rządu podkreślił, że chciałby, "żebyśmy nie spekulowali w przestrzeni publicznej o tym, które ze zdarzeń w Polsce są być może efektem obcych służb, w tym rosyjskich i białoruskich". Zapewnił, że w ścisłym porozumieniu z szefami służb, w tym z szefem MSWiA Tomaszem Siemoniakiem, będzie przekazywał "to, co można przekazać opinii publicznej".

Dzisiaj – zaznaczył – nie mamy wątpliwości, że aktywność rosyjskich służb współpracujących z białoruskimi jest duża i "nie ma się co czarować".

Mamy także dzisiaj prawo przypuszczać – to jest może złe słowo – ale sprawdzamy wątki, że służby rosyjskie miały coś wspólnego z głośnym pożarem na Marywilskiej i postępowanie w tej kwestii trwa– powiedział szef rządu.

Poprosił jednocześnie, "by nie dodawać tu kolejnych domysłów", bo "nasze służby pracują efektywnie, ale muszą pracować w dyskrecji".

Pomoc ZUS po pożarze

Od 23 maja przedsiębiorcy mogą zwracać się o wsparcie w siedzibie ZUS przy ul. Podskarbińskiej 25 w Warszawie - oświadczył Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Wsparcie będzie obejmować doraźną pomoc finansową - 2 tys. dla jednoosobowych działalności gospodarczych, dla każdego kto się zgłosi i potwierdzi, że stracił stoisko w spalonej hali. Pieniądze będą pochodzić z funduszy Agencji Rozwoju Przemysłu.

Będą mogli się ubiegać o dofinansowania części wynagrodzeń pracowników - do wysokości połowy wynagrodzenia minimalnego przez trzy miesiące - poinformował także szef rządu.

Poszkodowani przedsiębiorcy będą też mogli złożyć wniosek o ulgi i umorzenia składek na ubezpieczenia społeczne. Gotowe są też ulgi i odstąpienia od płatności podatków właściwych do tego typu działalności na czas odbudowy stoisk - zaznaczył Tusk.