Badanie poparcia dla partii politycznych przeprowadzono w ostatni poniedziałek i wtorek maja, po publikacjach w sprawie nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.

Minimalna przewaga PiS

Reklama

Uczestników sondażu zapytano, na który komitet oddaliby głos, gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę. Na Prawo i Sprawiedliwość wskazało 29,8 proc., na Koalicję Obywatelską - 29,7 proc. Konfederacja zdobyła poparcie 11,6 proc. badanych, a Trzecia Droga - 11,2 proc. Chęć oddania głosu na Lewicę zadeklarowało 8,3 proc.

"Poza progiem znaleźliby się Bezpartyjni Samorządowcy - 3,6 proc. oraz Polska Jest Jedna - 1 proc., głosowanie na inną partię zadeklarowało 0,5 proc., a odpowiedzi +trudno powiedzieć+ udzieliło 4,3 proc. ankietowanych" - informuje portal.

Duże zmiany w porównaniu do kwietniowego badania

W poprzednim sondażu ośrodka Opinia24 dla TVN24, który ukazał się w kwietniu, KO zdobyła 33,8 proc. poparcia, a PiS — 26,4 proc.

78 proc. ankietowanych zadeklarowało udział w wyborach - 53 proc. "zdecydowanie tak" a 25 proc. "raczej tak". Opcję "nie" wybrało 18 proc. respondentów, z czego 8 procent "raczej nie", a 10 procent "zdecydowanie nie". Na odpowiedź "Nie wiem" wskazało 4 procent.

Badanie wykonano w dniach 27-28 maja 2024 roku na reprezentatywnej próbie 1001 mieszkańców Polski w wieku 18 lat i więcej. Został ono zrealizowane techniką wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI).