Karabin maszynowy czy karykatura? Kim jest Krystyna Pawłowicz?
1 O ile jednak informacje o jej wykształceniu są wiedzą powszechną, o tyle jej inne dokonania już niekoniecznie. Krystyna Pawłowicz w latach 2007-2011 była sędzią Trybunału Stanu. Uczestniczyła również w obradach Okrągłego Stołu po stronie solidarnościowej, zaś w czasach rządu Jana Olszewskiego pracowała w Biurze Prasowym Rządu.
Agencja Gazeta / Fot. Wojciech Olkunik Agencja Gazeta
2 Krystyna Pawłowicz od 2009 roku do marca 2011 roku zasiadała również w Radzie Nadzorczej TVP. Do Sejmu dostała się z listy PiS, ale do partii nie należy. Jak mówi, służy jej jednak swą wiedzą i doświadczeniem, m.in. ze względu na osobę Jarosława Kaczyńskiego. W okręgu siedleckim, z którego startowała na pierwszym miejscu listy, zdobyła ponad 20 tysięcy głosów.
Newspix / KRZYSZTOF BURSKI
3 W 2009 roku Krystyna Pawłowicz znalazła się w radzie nadzorczej TVP. Dołączyła do grupy, która toczyła boje z prezesem Piotrem Farfałem. Ostatecznie Farfał został odwołany, a Pawłowicz przetrwała w telewizji do 2011 roku. Jeden z członków rady wspomina, że Pawłowicz nie bała się pokazywać, że ma odrębne zdanie, zdarzało jej się sprzeciwiać decyzjom wiekszości – Choć nie mieliśmy kompetencji, żeby wpływać na program telewizji, prof. Pawłowicz często wyrażała w tej materii swoje zastrzeżenia, libertynizm pokazywany na wizji jej się nie podobał – mówi nasz rozmówca. Dodaje zaraz, że Pawłowocz cieszyła się opinią niezależnego, świetnego prawnika. – Swojego czasu publikowała sporo fachowych artykułów. Poza tym zawsze miła, uśmiechnięta, nie było w niej zawiści. Często dzwoniła do mamy, którą z tego co pamiętam się opiekowała – mówi były współpracownik prof. Pawłowicz. Dziś porównuje posłankę do bohatera książki Roberta Louisa Stevensona – "Dr Jekyll i Pan Hyde" .
Agencja Gazeta / Fot. Jacek agowski Agencja Gazeta
4 Krystyna Pawłowicz stała się obiektem ataku ze strony Ruch Palikota po jej wypowiedziach na temat Anny Grodzkiej. Posłanka PiS wyśmiewała jej seksualność, mówiąc m.in., że nie wystarczy "nażreć się hormonów", by stać się kobietą. Rzecznik Ruchu Palikota napisał do rektora uczelni, na której wykłada Pawłowicz z wnioskiem o odwołanie jej. Rektor jednak odpowiedział, że pismo, jeśli do niego dotrze, wyląduje w koszu na śmieci. Słów posłanki, która przed głosowaniami nad projektami ustaw o związkach partnerskich mówiła o związkach homoseksualnych jako o jałowych i nietrwałych, z których społeczeństwo nie ma żadnego pożytku, nie chciał komentować Jarosław Kaczyński. Polecił on dziennikarzom TVN zajęcie się wypowiedziami Stefana Niesiołowskiego i Andrzej Halickiego.
Agencja Gazeta / Fot. Wojciech Olkunik Agencja Gazeta
5 W swym oświadczeniu majątkowym Krystyna Pawłowicz wpisała dwa mieszkania, których wartość wyceniła łącznie na 650 tysięcy złotych. Poza tym posłanka ma 60 tysięcy zł oszczędności, a także metale przemysłowe o wartości 160 tys. zł. Pawłowicz nie ma samochodu, ma za to kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim.
Media
6 W Sejmie Pawłowicz zasiada w Komisji ds. Unii Europejskiej oraz w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw deregulacyjnych. W Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce Krystyna Pawłowicz wykłada przedmiot "Publiczne prawo gospodarcze". Publikowała m.in. w "Rzeczpospolitej" i "Państwie i prawie".
Media
7 Krystyna Pawłowicz stała się jednym z najchętniej "grillowanych" przez internautów polityków. Jej zaangażowanie w walkę z projektami ustaw o związkach partnerskich zaowocowało powstaniem serii memów oraz fanpage'y na Facebooku. Jeden z nich postawił sobie za cel znalezienie pani poseł męża.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję