W ewentualnej drugiej turze 56 proc. ankietowanych zadeklarowało, że odda głos na Komorowskiego (bez zmian w porównaniu z 4 czerwca), zaś na Kaczyńskiego - 37 proc. (wzrost o 2 pkt proc.).

Reklama

5 proc. respondentów jeszcze nie wie, na kogo zagłosuje w II turze (spadek o 1 pkt proc.); 2 proc. tych, którzy mają zamiar głosować w pierwszej turze, nie chce iść do urn dwa tygodnie później (spadek o 1 pkt proc.).

Wśród kandydatów, którzy w I turze cieszą się mniejszym poparciem niż Komorowski i Kaczyński, nadal prowadzi Grzegorz Napieralski (SLD), na którego chce zagłosować 8 proc. pytanych (wzrost o 2 pkt proc.). 3 proc. badanych zamierza głosować na reprezentującego PSL Waldemara Pawlaka (wzrost o 2 pkt proc.).

Poparciem rzędu 2 proc. cieszą się kandydatury Andrzeja Olechowskiego (niezależny, popierany przez SD; wzrost o 1 pkt proc.) oraz Janusza Korwin-Mikke (Wolność i Praworządność; spadek o 1 pkt proc.).

Po 1 proc. badanych zamierza głosować na Anrzeja Leppera (Samoobrona; bez zmian), Marka Jurka (Prawica Rzeczypospolitej; w piątek nie podano, jakie ma poparcie) lub Bogusława Ziętka (Polska Partia Pracy; tu również w piątek nie podano wyniku). W wynikach poniedziałkowego sondażu nie ma informacji, ilu respondentów popiera kandydaturę Kornela Morawieckiego.

5 proc. respondentów jeszcze nie wie, na kogo zagłosuje. Według szacunków SMG/KRC frekwencja w I turze wyborów wyniosłaby 49 proc. To mniej o 1 pkt proc. w porównaniu z badaniem z piątku.

SMG/KRC przeprowadził sondaż metodą telefoniczną w poniedziałek, 7 czerwca, na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie dorosłych osób. O wskazanie kandydata w I turze poproszono 913 osób, odpowiedzi na pytanie o głosowanie w II turze udzieliło 914 osób.