Należy dokonać ekshumacji wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej i przeprowadzić badania, m.in. na obecność metalu, powiedział "Gazecie Polskiej Codziennie" prof. Michael Baden, światowej sławy patolog sądowy. Jego zdaniem nie można wykluczyć, że na pokładzie prezydenckiego samolotu doszło mogło dojść do wybuchu i w związku z tym należałoby wykonać badania rentgenowskie ciał ofiar.

Reklama

Jeżeli w samolocie doszło do eksplozji, to fragmenty metalu znajdują się w ciałach osób, które siedziały w centrum wybuchu. W innych ciałach ich nie będzie i dlatego uważam, że należy dokonać ekshumacji wszystkich 96 ofiar katastrofy i przeprowadzić badania, m.in. na obecność metalu, powiedział Baden.

W wypadku katastrofy smoleńskiej ekshumacje i dokładne zbadanie absolutnie wszystkich ciał leży w interesie społecznym. Nie wiemy, jakie badania wykonali Rosjanie w Moskwie, nie znamy ich wyników, dodał.

Dopytywany czy ma to sens po dwóch latach od śmierci, ekspert odparł, że tak, ponieważ fragmenty metalu, nawet najdrobniejsze, można znaleźć w kościach nawet po kilkudziesięciu latach