Delegacja rządowa, której przewodniczyć będzie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, uczci pamięć ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem i weźmie udział w uroczystościach rocznicowych na cmentarzu katyńskim.

Reklama

W trakcie wizyty w Smoleńsku zostanie symbolicznie wskazana lokalizacja pomnika poświęconego ofiarom katastrofy - powiedział minister kultury, który w ubiegłym tygodniu w Sejmie przedstawił projekt pomnika. Będzie miał on formę czarnego popękanego muru o żałobnym, cmentarnym charakterze, na którym znajdą się m.in. nazwiska ofiar katastrofy. W murze zaprojektowano także szeroką przerwę, która będzie otwierać się na plac z granitu, mający stanowić miejsce kontemplacji.

Minister zapowiedział, że pomnik, którego projekt przygotowali Andrzej Sołyga, Dariusz Śmiechowski i Dariusz Komorka, odsłonięty będzie 10 kwietnia 2013 r.

W uroczystości w Smoleńsku i w Katyniu uczestniczyć będą m.in. prezydencki minister Maciej Klimczak, wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, wiceszef MON Czesław Mroczek, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert, a także prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska. Stronę rosyjską reprezentować będą władze lokalne oraz minister kultury Aleksandr Awdiejew.

Wspólnie z delegacją rządową do Smoleńska wybierają się rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej oraz delegacja rodzin ofiar mordu NKWD z 1940 r. Po wizycie na miejscu katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. zaplanowano uroczystości w Katyniu. Po modlitwie ekumenicznej w części prawosławnej cmentarza delegacja uda się na Polski Cmentarz Wojenny, gdzie nastąpi symboliczne uderzenie w Dzwon Pamięci, odegranie sygnału "Śpij kolego" oraz złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy.

Ostatnim punktem programu wizyty rządowej delegacji będzie uroczyste otwarcie Agencji Konsularnej w Smoleńsku z udziałem podsekretarz stanu w MSZ Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz.

Funkcję przewodniczenia delegacji ministrowi Zdrojewskiemu powierzył premier Donald Tusk. Szef rządu 10 kwietnia w Warszawie weźmie udział w uroczystości pod pomnikiem ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

W uroczystości uczestniczyć będą także: prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele władz wojskowych, a także rodziny ofiar. Plan uroczystości, które rozpoczną się po godz. 8.00, przewiduje odczytanie listy nazwisk ofiar katastrofy, modlitwę, składanie kwiatów i zapalanie zniczy przez delegacje. O godz. 8.41, czyli w momencie, kiedy dwa lata temu rozbił się samolot, trębacz odegra "Ciszę". Później ma nastąpić prywatna część uroczystości dla rodzin ofiar.

Udział w uroczystościach upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej planuje również prezydent Bronisław Komorowski. 10 kwietnia prezydent będzie uczestniczył w porannej mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Kwiaty zostaną złożone przed znajdującą się tam tablicą upamiętniającą katastrofę oraz na grobach bp. polowego Tadeusza Płoskiego oraz ks. Jana Osińskiego z ordynariatu polowego, którzy zginęli pod Smoleńskiem.

Po południu prezydent w kaplicy Pałacu Prezydenckiego weźmie udział w mszy w intencji Marii i Lecha Kaczyńskich oraz pracowników prezydenckiej kancelarii, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek zaznaczyła, że w mszy uczestniczyć również będą rodziny pracowników kancelarii, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r.

W kaplicy sejmowej o godz. 7.30 odbędzie msza święta. Po godz. 8.00 Prezydium Sejmu złoży kwiaty pod tablicami upamiętniającymi wszystkich posłów i senatorów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, a także upamiętniającą b. marszałka Sejmu Maciej Płażyńskiego - powiedziała PAP marszałek Ewa Kopacz. Reprezentacja Sejmu będzie obecna także na Powązkach, a w delegacji, która udaje się do Smoleńska będzie uczestniczył wicemarszałek Cezary Grabarczyk.

Przed uroczystościami na Powązkach przed siedzibą MON przy ul. Klonowej wieniec pod tablicą upamiętniającą wojskowe ofiary katastrofy złoży szef resortu Tomasz Siemoniak. W ciągu dnia dziedziniec ministerstwa będzie dostępny dla wszystkich, którzy będą chcieli zapalić znicze lub złożyć kwiaty, warunkiem będzie posiadanie dokumentu ze zdjęciem.

Przedstawiciele MON złożą kwiaty na grobach tragicznie zmarłych żołnierzy i pracowników MON, wśród nich wiceministra obrony Stanisława Jerzego Komorowskiego i b. szefa MON Jerzego Szmajdzińskiego. O 8.41, w godzinę katastrofy zapłoną znicze na grobach wszystkich ofiar katastrofy związanych z wojskiem.

Uroczysta msza św. w Katedrze Polowej WP będzie połączona z uroczystościami przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy oraz na grobach biskupa polowego WP Tadeusza Płoskiego i ks. Jana Osińskiego.

Z udziałem polityków PiS - jak co miesiąc - 10 kwietnia rano odbędzie się msza w kościele seminaryjnym, tuż po niej uczestnicy przejdą przed Pałac Prezydencki; odbędzie się Apel Poległych, zgromadzeni zapalą znicze i złożą kwiaty. Następnie politycy PiS udadzą się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach pod pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Na godzinę 16.30 zaplanowane jest przed Pałacem Prezydenckim przemówienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. O godz. 19.00 odbędzie się msza w katedrze św. Jana, a po niej Marsz Pamięci.

Reklama

PiS chce, aby przez cały dzień przed Pałacem byli zgromadzeni ludzie. Organizatorzy zamierzają wybudować scenę i postawić telebimy.

Na popołudnie 10 kwietnia zaplanowana jest druga edycja kongresu "Polska - Wielki Projekt". Eksperci i politycy, w tym szef PiS Jarosław Kaczyński, mają rozmawiać o zdolności państwa polskiego do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom. Katastrofa Smoleńska. Bilans dwóch lat - to temat dyskusji, w której wezmą udział dziennikarze i naukowcy. Instytut Sobieskiego zaprezentuje raport, który podsumuje m.in. działanie struktur państwowych po katastrofie.

Wieczorem na Krakowskim Przedmieściu wiec rocznicowy zorganizuje Stowarzyszenie Solidarni 2010. Swoją obecność zapowiedziała m.in. część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2012 będziemy na Krakowskim Przedmieściu - miejscu, które stało się symbolem pamięci o ofiarach tragedii narodowej. Będziemy tam z tysiącami Polaków, którzy tego dnia pragną wspólnie uczcić pamięć wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Prosimy panią prezydent o umożliwienie zrealizowania tej obywatelskiej inicjatywy - napisali w liście do władz Warszawy Ewa Kochanowska, wdowa po Rzeczniku Praw Obywatelskich Januszu Kochanowskim, oraz Jerzy Mamontowicz, brat Bożeny Mamontowicz-Łojek.

10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem zginęło 96 osób - wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, parlamentarzyści, dowódcy wojskowi, duchowni i przedstawiciele rodzin polskich obywateli pomordowanych przed 70 laty w Katyniu.