Żółta kartka - Holandia: Gregory van der Wiel.

Składy zespołów:

Holandia: 1-Maarten Stekelenburg - 2-Gregory van der Wiel, 3-John Heitinga, 4-Joris Mathijsen, 5-Giovanni van Bronckhorst - 7-Dirk Kuyt, 6-Mark van Bommel, 10-Wesley Sneijder, 8-Nigel de Jong, 23-Rafael van der Vaart - 9-Robin van Persie

Japonia: 21-Eiji Kawashima - 2-Yuki Abe, 22-Yuji Nakazawa, 4-Tulio Tanaka, 3-Yuichi Komano - 5-Yuto Nagatomo, 7-Yasuhito Endo, 17-Makoto Hasebe, 8-Daisuke Matsui, 18-Keisuke Honda - 16-Yoshito Okubo.

Sędzia: Hector Baldassi (Argentyna).

W pierwszym sobotnim meczu piłkarskich mistrzostw świata w RPA zmierzyły się, grające w grupie D, Holandia i Japonia, czyli drużyny, które wygrały swoje poprzednie spotkania. Po pozbawionym emocji spotkaniu Pomarańczowi zwyciężyli 1:0 dzięki bramce Wesleya Sneijdera.

Pierwsza połowa była bardzo podobna do poniedziałkowej rywalizacji Holendrów z Duńczykami. Piłkarze Berta van Marwijka znacznie częściej niż rywale utrzymywali się przy piłce, ale dogodnych okazji do zdobycia bramek nie potrafili wypracować.

Przełomowa dla losów pojedynku okazała się 53. minuta. Zza pola karnego potężnie uderzył Sneijder, a piłka po rękach interweniującego Eiji Kawashimy wpadła do japońskiej siatki.

W 64. minucie na boisku pojawił się znany z występów w Celticu Glasgow Shunsuke Nakamura, ale jego wejście nie odmieniło gry zespołu "kraju kwitnącej wiśni".

Holendrzy mogli, a nawet powinni wygrać ten mecz wyżej. W końcówce dwukrotnie sam na sam z bramkarzem Japonii znalazł się Ibrahim Afellay, ale za każdym razem Kawashima ratował swój zespół przed utratą gola.

Jeśli w sobotę w drugim meczu grupy E Kamerun nie pokona Danii, Holendrzy zostaną pierwszą drużyną, która zapewniła sobie prawo gry w 1/8 finału mistrzostw świata.