W pierwszej połowie - o ile drugi argentyński gol nie wzbudził kontrowersji - pierwszy wywołał ogromne nerwy. Padł bowiem ze spalonego.

Meksykanie byli przekonani, że włoski sędzia Roberto Rosetti nie miał racji, uznając bramkę z 26. minuty w wykonaniu Carlosa Teveza. Na boisku zrobiło się bardzo gorąco. Kamery pokazały, jak konsultujących się arbitrów otaczają żywo gestykulujący i wykrzykujący swą złość meksykańscy piłkarze. Sędzia jednak, nawet po konsultacjach z sędzią liniowym, nie ugiął się, czego efektem była szarpanina w przerwie meczu.

Drugiego gola dla Argentyny - w 33. minucie - strzelił Gonzalo Higuain. Trzeciego - w 52. - znów Carlos Tevez. W 71. minucie honorową bramkę dla Meksyku zdobył Javier Hernandez. Była tylko jedna żółta kartka - dla reprezentanta Meksyku Rafaela Marqueza za faul na Lionelu Messim.

Podczas poprzedniego mundialu obie drużyny spotkały się na tym samym etapie rozgrywek. W Niemczech po dogrywce 2:1 zwyciężyli Albicelestes. Meksyk z Argentyną w mistrzostwach świata przegrał także 3:6 w fazie grupowej pierwszego turnieju - w 1930 roku. Łącznie te zespoły grały ze sobą 25 razy.

Johannesburg: Argentyna - Meksyk (1/8 finału)

Argentyna: 22-Sergio Romero - 15-Nicolas Otamendi, 2-Martin Demichelis, 4-Nicolas Burdisso, 6-Gabriel Heinze - 14-Javier Mascherano, 20-Maxi Rodriguez, 7-Angel Di Maria - 10-Lionel Messi, 11-Carlos Tevez, 9-Gonzalo Higuain

Meksyk: 1-Oscar Perez - 16-Efrain Juarez, 2-Francisco Rodriguez, 4-Rafael Marquez, 3-Carlos Salcido - 5-Ricardo Osorio, 6-Gerardo Torrado, 18-Andres Guardado - 21-Adolfo Bautista, 17-Giovani Dos Santos, 14-Javier Hernandez

Sędzia: Roberto Rosetti (Włochy)