Francja zajęła w tym zestawieniu pierwsze miejsce już piąty rok z rzędu. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Australia, Szwajcaria, Niemcy i Nowa Zelandia.

"Nie ma niespodzianek. Irytująca biurokracja i wysokie podatki nie są w stanie przeważyć niezrównanej jakości życia, a zwłaszcza najlepszego na świecie systemu opieki zdrowotnej" - skomentowało wyniki pismo.

Jego wydawca Jackie Flynn podkreśliła w komunikacie, że we Francji ludzie "cieszą się życiem" i że jest widoczna "ogromna duma w najdrobniejszych detalach". Wskazała m.in. na "malutkie ogródki kwiatowe w oknach, dobrze utrzymane ogrody, urocze kawiarenki na tarasach i czyste ulice", a także "dobrze zarządzane miasta i niską przestępczość".

Francji przyznano najwyższe notowania za "wolność" (wraz z 43 innymi państwami), "bezpieczeństwo" (z 55 państwami) i "zdrowie".

Koszty życia we Francji są znacznie niższe niż w wielu innych państwach rozwiniętych. Zajęła ona wysokie miejsce także pod względem infrastruktury (4. ex aequo), gospodarki (11.) i klimatu (18.).

W tegorocznym zestawieniu znacznie wzrosły notowania Australii, która przesunęła się z 10. na 5. miejsce, spadły natomiast Stanów Zjednoczonych (z 4. na 7.). "Koszt spełnienia +amerykańskiego snu+ stał się nieosiągalny dla wielu osób" - komentuje pismo.