Wprowadzone zmiany przewidują m.in. rozszerzenie z 13 do 21 członków rady fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie", która stworzyć ma berlińskie centrum muzealno-informacyjne na temat wysiedleń. Liczba przedstawicieli BdV w tym gremium zostanie podwojona z trzech do sześciu.

Reklama

Po dwóch członków rady zgłaszać mają Kościoły ewangelicki i katolicki oraz Centralna Rada Żydów (dotychczas miały po jednym przedstawicielu). Czterech członków rady nominuje Bundestag, a po jednym - MSZ, MSW i pełnomocnik rządu ds. kultury i mediów.

Zmieni się również sposób powoływania rady, której nie będzie już mianował rząd, lecz Bundestag - głosując en bloc na listę zgłoszonych kandydatur. Zwiększy się również rada naukowa fundacji - z obecnych dziewięciu do 15 członków.

Nad projektem przez wiele miesięcy ciążył jednak konflikt o kandydaturę szefowej BdV Eriki Steinbach do rady fundacji. Ze względu na krytyczne stanowisko Polski nominację tę blokowały najpierw SPD, a następnie nowy partner koalicyjny chadeków - liberalna FDP.

Reklama

Dopiero w lutym tego roku Erika Steinbach zrezygnowała z kandydowania do rady fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" w zamian za wprowadzenie do ustawy o fundacji zmian, zgodnych z postulatami BdV.