"Mamy dużo wątpliwości, jak śledztwo jest prowadzone przez stronę rosyjską, i chcemy zainteresować tym opinię publiczną - żeby to nie była tylko sprawa polska, ale ogólnoeuropejska. Mamy do tego prawo, jesteśmy członkiem NATO i UE i liczymy na pomoc naszych przyjaciół" - powiedział PAP jeden z manifestantów Krzysztof Łapiński. Przedstawił się jako "osoba prywatna", dodając jednak, że jest pracownikiem PiS, a wcześniej pracował jako doradca Zbigniewa Wassermanna, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Reklama

Wyraził przekonanie, że polski rząd "też nie jest asertywny, nie wykazuje chęci wyjaśnienia sprawy", zaś "międzynarodowa komisja miałaby więcej do powiedzenia, bo Rosjanie musieliby się z nią liczyć".

"Oczekujemy od PE, aby zajął się tą sprawą i pomógł polskiej prokuraturze prowadzić śledztwo" - powiedział PAP inny uczestnik manifestacji Marcin Olgierowicz.

Wielu manifestantów odmawiało wypowiedzi dla mediów czy podania informacji, skąd przyjechali i kogo reprezentują. Byli to głównie młodzi ludzi, którzy mówili, że przyjechali do Brukseli dzięki fundacji "Niezależne Media" i klubom "Gazety Polskiej".

Manifestacja "Prawda i Pamięć - Smoleńsk 2010" przyciągnęła polskich korespondentów akredytowanych w Brukseli, natomiast nie wzbudzała zainteresowania mediów zagranicznych ani osób wychodzących i wchodzących do PE. Do manifestantów wyszedł europoseł PiS Ryszard Czarnecki, który także wsparł akcję.

"Jeżeli młodzi ludzie chcą taką manifestację zrobić, to im będę zawsze pomagał, bo manifestują w sprawie bardzo słusznej" - powiedział eurodeputowany dziennikarzom.

"Jutro rozpoczyna się w Brukseli szczyt UE-Rosja i w wigilię tego szczytu warto, by europejscy politycy, eurodeputowani, urzędnicy KE dowiedzieli się, że Rosja w sprawie śledztwa ma grzech zaniechania. Po to jest ta manifestacja" - dodał."Dlaczego rosyjska prokuratura manipuluje zeznaniami świadków?", "Patrzcie, jak Rosja zniszczyła dowody w śledztwie", "Nie bądź obojętny na kłamstwa w sprawie katastrofy smoleńskiej!" - głosiły hasła (po angielsku) na tablicach niesionych przez uczestników. Towarzyszyły im zdjęcia wraku samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem. Zdaniem organizatorów, obrazują one, jak "Rosjanie zniszczyli wrak polskiego samolotu, uniemożliwiając tym samym przeprowadzenie rzetelnych jego badań".

We wtorek w PE odbędzie się wysłuchanie publiczne (public hearing) poświęcone przebiegowi śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej zorganizowane przez europosłów PiS Ryszarda Legutkę i Tomasza Porębę oraz Stowarzyszenie Rodzin Katyń 2010. Do wzięcia udziału w wysłuchaniu publicznym zaproszone zostały rodziny ofiar katastrofy, w tym Marta Kaczyńska-Dubieniecka i szef zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy Antoni Macierewicz.