Dziennik Gazeta Prawana logo

Blokada Libii. Wszystkie porty i terminale zamknięte

23 lutego 2011, 14:12
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wszystkie porty i terminale w Libii są tymczasowo zamknięte ze względu na sytuację w tym kraju, gdzie trwają gwałtowne wystąpienia przeciwko reżimowi Muammara Kadafiego - poinformowało w środę francuskie przedsiębiorstwo żeglugowe CMA CGM.

Agencja AFP zwraca uwagę, że tymczasowe zamknięcie portów i terminali Libii może poważnie zakłócić akcje ewakuacji obywateli, jakie organizują władze różnych krajów.

Władze krajów azjatyckich przygotowują ogromną operację, w ramach której z Libii ewakuowanych ma zostać 100 tys. pracowników. Według oficjalnych danych w Libii pracuje, głównie jako robotnicy kontraktowi, 60 tys. obywateli Bangladeszu, 30 tys. Filipińczyków, 23 tys. obywateli Tajlandii i 18 tys. Indusów.

Unia Europejska poinformowała, że w Libii przebywa ok. 10 tys. obywateli UE i że Unia mobilizuje środki, by zapewnić im ewakuację.

Przedsiębiorstwo CMA CGM z siedzibą w Marsylii podało na swojej stronie internetowej, że powołało zespół reagowania kryzysowego, którego celem jest m.in. utrzymywanie kontaktu z klientami, oraz ocena sytuacji i zapewnienie bezpieczeństwa pracowników.

AFP podkreśla, że blokada portów oznacza wstrzymanie eksportu paliw. Czynny pozostaje rurociąg Greenstream, łączący Libię i Włochy, ale dostawy tą magistralą są od wtorku zakłócone - poinformował włoski koncern Eni.

Libia produkuje 1,69 mln baryłek ropy dziennie, z czego do Europy eksportuje 85 proc.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj