Siły lojalne wobec pułkownika Muammara Kadafiego dotarły na przedmieścia Bengazi, leżącego na wschodzie Libii - podała libijska telewizja państwowa. Świadek, na którego powołuje się agencja dpa, twierdzi, że samoloty zbombardowały lotnisko w tym mieście.

Reklama

Według telewizji, wojska Kadafiego kontrolują także port naftowy Zueitina, leżący na północ od będącej w rękach sił rządowych Adżdabii, na drodze do Bengazi, które jest powstańczą stolicą Libii.

Jednak agencja AFP informuje, że powstańcy odparli ofensywę wojsk Muammara Kadafiego i zestrzelili co najmniej jeden samolot, który chciał zbombardować Bengazi. AFP powołuje się na rzecznika rebeliantów i lekarza, którzy przebywają w powstańczej stolicy.

Według rzecznika powstańców, cytowanego przez agencję Reutera, wojsko nadal jest daleko od powstańczej stolicy. Odrzucił on także informację o przejęciu przez siły rządowe terminalu portowego Zueitina.

Sprzeczne informacje nadchodzą z Misraty. Mieszkańcy zdementowali doniesienia o zajęciu miasta przez libijskie siły lojalne wobec Muammara Kadafiego. Według nich, Misrata nadal jest w rękach powstańców - informuje agencja Reutera.