Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w czwartek wieczorem rezolucję 1973 w sprawie zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Libią.

Reklama

"Nie ma czasu do stracenia do realizacji strefy zakazu lotów" - oświadczył Buzek drogą komunikatu prasowego z Tunezji, gdzie obecnie przebywa z wizytą. Przewodniczący PE pochwalił wszystkie kraje, w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ i poza nią, "które aktywnie promowały zdecydowaną reakcję społeczności międzynarodowej wobec zbrodni popełnionych przez reżim pułkownika Kadafiego i jego najemników. (...) Teraz musimy przekuć nasze słowa na czyny" - dodał.

Parlament Europejski już 10 marca przyjął rezolucję, w której poparł możliwość wprowadzenia strefy zakazu lotów w rezolucji i wezwał do natychmiastowego zakończenia brutalnej dyktatury z Kadafiego.

Buzek zapowiedział, że podczas wizyty w Tunezji i Egipcie będzie dyskutował z liderami tych państw oraz Ligii Arabskiej o tym jak uchwała Rady Bezpieczeństwa może być realizowana. "Kadafi powinien wiedzieć, że jego czas się skończy" - podkreślił.

Rezolucja zezwala na podjęcie "wszelkich koniecznych środków" mających na celu ochronę ludności cywilnej przed atakami sił zbrojnych wiernych libijskiemu przywódcy, Muammarowi Kadafiemu.