Reklama

Poziom radioaktywnego jodu w reaktorze jest "ekstremalnie wysoki" - poinformowała Kyodo.

Poziom radioaktywności w wodzie w reaktorze nr 2 jest 10 milionów razy wyższy niż poziom radioaktywności, gdy reaktor pracuje normalnie - poinformował rzecznik operatora elektrowni, firmy TEPCO (Tokyo Electric Power Co.), Takashi Kurita.

Poziom radioaktywności w powietrzu w reaktorze nr 2 wyniósł 1000 milisiwertów na godzinę - cztery razy więcej niż limit bezpieczeństwa 250 milisiwertów ustanowiony przez japoński rząd - dodał rzecznik.

W czwartek trzech pracowników firmy elektrycznej Kandenko Co. otrzymało dawki promieniowania przekraczające normy, gdy doprowadzali zasilanie do reaktora nr 3. Stojąc w skażonej wodzie, byli wystawieni na promieniowanie przekraczające 10 tys. razy spodziewany poziom. Woda przeniknęła przez kombinezony ochronne i buty. Według TEPCO obuwie było nieodpowiednie.

Tymczasem agencja TASS podała, że wstrząs o sile 4,9 w skali Richtera nawiedził w południe czasu lokalnego północny-wschód Japonii. Trzęsienie dotknęło prefektury Miyagi i Iwate, zniszczone przez wstrząs i tsunami 11 marca.

Hipocentrum wstrząsu było na głębokości 30 km, pod powierzchnią morza, w pobliżu Iwate. Nie ma ostrzeżeń przed tsunami.