Ołeksandr Janukowycz znalazł się na 70. miejscu listy z majątkiem szacowanym na 130 milionów dolarów. "Korespondent" podał, że starszy syn Janukowycza zarobił te pieniądze, działając w branży budowlanej.

Reklama

Ołeksandr Janukowycz jest właścicielem 17-piętrowego centrum biznesowego "Stołeczny" w swym rodzinnym mieście Doniecku we wschodniej Ukrainie. Ma też kompleks hotelowy na Krymie. Ołeksandr kontroluje ponadto 100 proc. akcji Wszechukraińskiego Banku Rozwoju.

Wiktor Janukowycz objął stanowisko prezydenta na początku ubiegłego roku. Dotychczas żaden z członków jego rodziny nie znalazł się w gronie najbogatszych mieszkańców Ukrainy. Prócz Ołeksandra Janukowycz ma jeszcze syna Wiktora, który jest deputowanym prezydenckiej Partii Regionów Ukrainy.

Pierwsze nazwiska na liście 100 najzamożniejszych Ukraińców tygodnika "Korespondent" od lat pozostają praktycznie niezmienne.

Na czele rankingu znajduje się Rinat Achmetow, potentat metalurgiczny i właściciel klubu piłkarskiego "Szachtar Donieck", z majątkiem szacowanym na 25,6 mld dolarów.

Pozostałe cztery miejsca także przypadły oligarchom z branży metalurgicznej. Znaleźli się na nich: Hennadij Boholiubow (6,6 mld dolarów), Ihor Kołomojski (6,2 mld dolarów), Wiktor Pinczuk (5,9 mld dolarów) i Kostiantyn Żewaho (3,2 mld dolarów).

Najbardziej - bo o 540 procent - wzrosła w ciągu ostatniego roku wartość imperium biznesowego Dmytra Firtasza, współwłaściciela spółki RosUkrEnergo, która zajmowała się w przeszłości pośrednictwem w handlu gazem między Rosją, Ukrainą a państwami Europy Zachodniej.

W 2010 r. w rankingu "Korespondenta" aktywa Firtasza oceniano na 354 miliony dolarów. Obecnie tygodnik szacuje je na 2,25 miliarda dolarów, co dało mu siódme miejsce na liście najbogatszych obywateli Ukrainy.

Reklama