Po uzyskaniu dziewięciu głosów radnych AWPL, rządząca koalicja w Wilnie ma obecnie zdecydowaną większość - 36 głosów w 51-osobowej Radzie. W jej skład wchodzą: społeczny ruch "Tak" Arturasa Zuokasa (12 mandatów), AWPL (9 mandatów), Partia Pracy (8 mandatów), socjaldemokraci (5 mandatów) oraz Sojusz Rosjan (2 mandaty).

Reklama

Jak poinformował PAP przewodniczący AWPL, europoseł Waldemar Tomaszewski, w zamian za wsparcie program koalicyjny miasta został uzupełniony o cztery postulaty Akcji Wyborczej. Są nimi: przyśpieszenie zwrotu ziemi w Wilnie, rozwój przedmieść stolicy, przejrzysta i uczciwa działalność administracyjna, wsparcie w dążeniach Kurii Wileńskiej do wzniesienia w mieście Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

AWPL będzie też miała stanowisko wicemera i stanowisko zastępcy dyrektora administracji.

AWPL postanowiła wesprzeć koalicję rządzącą po tym, gdy w ubiegłym tygodniu przewodniczący Partii Pracy, europoseł Viktor Uspaskich zagroził, że jego partia wystąpi z koalicji. Uspaskich nie był zadowolony z posiadanych pełnomocnictw w mieście.

"Nie możemy dopuścić do destabilizacji i paraliżu pracy władzy w mieście" - powiedział podczas wtorkowej konferencji radny AWPL, kandydat na stanowisko wicemera Jarosław Kamiński. Stanowisko AWPL poparła Partia Pracy.