Prezydent Bronisław Komorowski weźmie udział w 66. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jego wystąpienie w debacie generalnej zaplanowano na godz. 15 (godz. 21 czasu polskiego), zaraz po rozpoczęciu obrad.

Reklama

Przed debatą w ONZ Komorowski o godz. 9 (godz. 15 czasu polskiego) otworzy sesję na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych. Następnie odwiedzi Muzeum Straży Pożarnej - jedno z miejsc, które upamiętniają ofiary ataków terrorystycznych z 11 września 2001 r.

Wieczorem, na spotkaniu Bronisława Komorowskiego i jego żony Anny z amerykańską Polonią, prezydent odznaczy jej przedstawicieli. Wraz z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim Komorowski weźmie też udział w przekazaniu dwóch obrazów Juliana Fałata: "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" i "Przed polowaniem w Rytwianach". Dzieła trafią do Muzeum Narodowego w Warszawie. O powrocie do kraju obrazów, utraconych w czasie II wojny światowej przez warszawskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, zdecydował 16 sierpnia sąd w Nowym Jorku. Dzieła zostały wycofane z licytacji, gdy w 2006 r. wystawiono je na sprzedaż w nowojorskich domach aukcyjnych.

Na obecnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ dominuje sprawa niepodległości Palestyny. W piątek zabierze głos prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas, który ma przedstawić wniosek o pełne członkostwo państwa palestyńskiego w ONZ. W czwartek, poza Bronisławem Komorowskim, przemówienia wygłoszą m.in. prezydenci Iranu i Chile, Mahmud Ahmadineżad i Sebastian Pinera, premierzy W. Brytanii i Turcji, David Cameron i Recep Tayyip Erdogan, oraz przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.