Premier wskazał, że Węgry są gotowe do szybkiej reakcji w sprawach podniesionych przez Komisję Europejską - oświadczył Barroso w oświadczeniu wydanym we wtorek wieczorem.

Reklama

Wcześniej węgierski premier spotkał się w Brukseli z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem, jednak po rozmowach nie wydano żadnego komunikatu.

Z kolei przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz po rozmowie z Orbanem ostrzegł go w obecności dziennikarzy, by nie myślał, że liderzy UE są głupi. Schulz zarzucił Orbanowi, że jest skuteczny w przyjmowaniu europejskiej retoryki w Brukseli i krytykowaniu jej po powrocie do Budapesztu.

Przed tygodniem KE otworzyła wobec Węgier postępowanie o naruszenie prawa UE m.in. w sprawie ograniczenia niezależności banku centralnego. Chodzi o nową ustawę o węgierskim banku centralnym, która odbiera jego szefowi prawo wyboru zastępców oraz zwiększa liczbę członków Rady Monetarnej z siedmiu do dziewięciu, przy czym sześciu ma być mianowanych przez parlament.

Postępowanie wobec Węgier dotyczy też ustaw ograniczających - zdaniem KE - niezależność urzędu ds. ochrony danych osobowych oraz sądownictwa.

Reklama