Putin, który rozpoczął tego dnia trzydniową wizytę państwową w Chinach, zapewnił, że interesy obu krajów są zbieżne we wszystkich ważnych dziedzinach. Dodał, że Moskwa i Pekin zamierzają wzmocnić współpracę w ramach wielkich organizacji międzynarodowych: ONZ, G20, BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA) oraz Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW). Putin wyraził też nadzieję na pogłębienie wzajemnych stosunków.

Reklama

W obecności obu prezydentów podpisane zostały umowy o współpracy, w szczególności o utworzeniu chińsko-rosyjskiego funduszu inwestycyjnego o wartości 4 mld dolarów.

Obaj przywódcy zadeklarowali zgodność również w kwestii Syrii i zaapelowali o międzynarodowe wsparcie dla planu pokojowego wynegocjowanego przez międzynarodowego wysłannika Kofiego Annana. Jednym z jego postanowień był rozejm obowiązujący formalnie od 12 kwietnia i od tego czasu systematycznie naruszany. W poniedziałek syryjscy rebelianci oświadczyli, że nie są już związani warunkami tego planu, ponieważ siły prezydenta Baszara el-Asada w dalszym ciągu nie przestrzegają ultimatum w sprawie rozejmu, które upłynęło w piątek.

W kwestii syryjskiej obaj przywódcy oświadczyli, że społeczność międzynarodowa powinna w dalszym ciągu wspierać wysiłki mediacyjne wysłannika Ligi Arabskiej i ONZ Kofiego Annana i oenzetowskiej misji obserwacyjnej, tak by doprowadzić do politycznego rozwiązania problemów w Syrii - poinformowała państwowa chińska telewizja po spotkaniu Putina i Hu.

Reklama

Chiny i Rosja, które w Radzie Bezpieczeństwa ONZ dysponują prawem weta jako jej stali członkowie, w przeszłości blokowały projekty rezolucji potępiające syryjskiego prezydenta Asada i wzywające do jego ustąpienia.

Wcześniej chińskie MSZ wydało oświadczenie, według którego obie strony sprzeciwiają się "zagranicznej interwencji w Syrii oraz siłowej zmianie reżimu".

Wśród tematów Putina i Hu znalazły się także Bliski Wschód, Iran i Półwysep Koreański. Nasze poglądy są nie tylko zbieżne i harmonijne; najważniejsze, że osiągnęliśmy dobre porozumienie w celu jak najskuteczniejszego rozwiązywania międzynarodowych kryzysów - głosi oświadczenie rosyjskiego prezydenta po tych rozmowach.

Przy okazji szczytu SzOW rosyjski przywódca spotka się z prezydentami Iranu i Afganistanu - Mahmudem Ahmadineżadem i Hamidem Karzajem. W czwartek Putin przybędzie do Kazachstanu.