Ahmadineżad, którego przemówienie transmitowała we wtorek irańska telewizja, nie wymienił Romneya z nazwiska, lecz jego komentarz był ewidentną aluzją do wizyty republikańskiego kandydata w Izraelu - zauważa agencja Associated Press.

Reklama

Były gubernator Massachusetts nazwał w niedzielę Jerozolimę stolicą Izraela. Romney powiedział też, że Stany Zjednoczone powinny zawsze wspierać Izrael, także w jego żądaniach co do Jerozolimy. Podkreślił, że zawsze będzie sojusznikiem państwa żydowskiego i jeśli wygra listopadowe wybory prezydenckie przeniesie ambasadę USA do Jerozolimy.

Palestyńczycy chcą, aby stolicą ich państwa była Jerozolima Wschodnia, opanowania i przyłączona do Izraela po wojnie sześciodniowej w czerwcu 1967 roku. Większość państw, w tym USA, jednak nie uznaje Jerozolimy jako stolicy Izraela i ma swoje ambasady w Tel Awiwie.

Mitt Romney powiedział również, że uszanowałby decyzję Izraela o akcji militarnej wobec Iranu dla zapobieżenia rozwijaniu przez ten kraj broni nuklearnej. Jak podkreślił, jego polityka to zero tolerancji dla Iranu, uzyskującego możliwości budowy broni nuklearnej.