Dunja Mijatovic stwierdziła, że Polska powinna zdekryminalizować zniesławienie. Wzywam polskie władze do powzięcia natychmiastowych kroków zmierzających do zupełnej dekryminalizacji zniesławienia – powiedziała.

Reklama

Dodała ponadto, że tego typu wyroki Europejski Trybunał Praw Człowieka od lat odwracał. Polska jednak działa pod prąd. Choć coraz popularniejszego jest przekonanie, że nie należy ścigać za zniesławienie, polski Trybunał Konstytucyjny w 2011 r. utrzymał w mocy artykuł 135 Kodeksu karnego, na mocy którego skazano administratora strony krytykującej Bronisława Komorowskiego. Mam nadzieję, że sąd drugiej instancji zmieni ten wyrok - dodała.

Zdaniem Mijatovic, osoby publiczne muszą liczyć się z większą dozą krytycyzmu i satyry niż zwykli ludzie i ją tolerować.

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim uznał Roberta Frycza za winnego jednego z zarzutów dotyczących znieważenia prezydenta. Aministrator strony Antykomor.pl usłyszał wyrok roku i 3 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania 40 godzin prac społecznych miesięcznie.