Bowden przy pisaniu książki miał dostęp do samego prezydenta i kluczowych postaci w jego administracji - pisze Michał Kolanko w serwisie 300polityka.pl Z informacji autora książki wynika, że bin Laden został odnaleziony dzięki ustaleniu tożsamości człowieka posługującego się imieniem i nazwiskiem Abu Ahmed al-Kuwaiti.

Reklama

To właśnie on był kurierem kontaktującym się z bin Ladenem. Najpierw pozycję al-Kuwaitiego potwierdził członek al-Kaidy, torturowany w Guantanamo, a potem Chaled Szejk Mohammed, czyli główny organizator zamachów na WTC.

Bowden pisze, że Szejk Mohammed złożył to zeznanie w tajnym ośrodku przesłuchań CIA w Polsce. Mohammed potwierdził, że taki człowiek rzeczywiście był w al-Kaidzie wiele lat wcześniej, ale zaprzeczył, by był kimś istotnym.

CIA udało się w końcu namierzyć al-Kuwaitiego, a dzięki niemu po wielu latach, trafić na miejsce w którym przebywał sam bin Laden. Książka "The Finish: The Killing of Osama Bin Laden" Marka Bowdena zawiera informacje dotyczące więzień CIA w Polsce. Bowden ujawnia, że to właśnie m.in. dzięki przesłuchaniom w Polsce CIA zgromadziło informacje, które ostatecznie doprowadziły do śmierci bin Ladena.