Algierski terrorysta Mokhtar Belmokhtar przyznał się w imieniu Al Kaidy, do przeprowadzenia akcji uprowadzenia zakładników w Algierii. O jego nagraniu wideo poinformowała mauretańska strona Sahara Media. Nie pokazała jednak samego nagrania.
Belmokhtar zapowiedział, że jego ugrupowanie jest gotowe do negocjacji z Zachodem i rządem algierskim , w celu przerwania bombardowań muzułmanów z Mali.

Mauretańska strona internetowa Sahara Media otrzymywała dotąd regularnie oświadczenia przedstawicieli Al Kaidy których zbrojne grupy działają na Saharze. Zanim wybuchł kryzys w Mali, to właśnie Mauretania była uznawana za kraj w którym operuje wiele grup terrorystycznych mających obozy w tym rejonie Sahary. Jak poinformował Belmokhtar, w jego bojówce jest 40 dżihadystów z których większość pochodzi z krajów muzułmańskich, niektórzy jednak są także z Zachodu.

40 letni dziś Belmokhtar jest znany algierskim władzom i francuskiemu wywiadowi, jako członek islamskich bojówek. Urodzony w Algierii, jako 19-latek pojechał do Afganistanu by włączyć się w szeregi walczących pod sztandarami świętej wojny - dżihadu. Wrócił do Algierii i założył grupę "Sygnatariusze Krwi" , która podczas kilkudniowej akcji przetrzymywania algierskich zakładników , domagała się zakończenia francuskiej interwencji w Mali.