Północnokoreańska agencja informacyjna KCNA poinformowała, że przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un wygłosił historyczną mowę podczas spotkania z Centralną Komisją Wojskową, głowami armii i Komisją Obrony Narodowej. Przemówienie dotyczyło doprowadzenia do wielkiego przełomu w sprawie potencjału wojskowego państwa.

Reklama

Eksperci twierdzą, że Korea Północna zakończyła już przygotowania do trzeciej, podziemnej próby jądrowej. Poprzednie miały miejsce w 2006 i 2009 roku. Obserwatorzy przewidują, że może ona nastąpić jeszcze przed rozpoczęciem koreańskiego Nowego Roku, przypadającego 10 lutego.

W poniedziałek Korea Południowa, wraz ze Stanami Zjednoczonymi, mają rozpocząć wspólne ćwiczenia marynarki wojennej na Morzu Japońskim. Eksperci twierdzą, że będzie to próba "ostrzeżenia" Północnej Korei.
Kilka dni temu Amerykańskie satelity wykryły wzmożoną aktywność w bazie wojskowej, która wcześniej służyła do testów atomowych. Kim Dzong Un zapowiedział wtedy, że Korea Północna będzie kontynuowała zarówno testy rakietowe jak i próby nuklearne. Była to reakcja na kolejną rezolucję ONZ potępiającą grudniowy test rakietowy.