Niebezpieczne jest to, iż północnokoreański reżim, który nie jest w stanie wyżywić swojej ludności, handluje technologią nuklearną - ocenił szef MSZ w Polskim Radiu. Jeśli udało się Północnej Korei zbudować miniaturowe ładunki nuklearne, mogą one trafić do innych państw. Zdaniem Radosława Sikorskiego, próba może świadczyć o tym, że Północna Korea wyrwała się spod kontroli swego protektora, czyli Chin.

Reklama

Szef MSZ dodał, że próba pokazuje, jak ważne są technologie obrony antyrakietowej. Północna Korea ma bowiem także rakiety balistyczne. Radosław Sikorski powiedział, że projekt tarczy antyrakietowej, w który ma być zaangażowana Polska, ma kilka faz. Pierwszą są rakiety umieszczone na okrętach pływających po Morzu Północnym. Ta faza jest już zrealizowana. Druga faza to stacja radarowa, mająca powstać w Rumunii, która jest przygotowywana. Trzecią fazą jest instalacja rakiet w Radzikowie na Pomorzu, a czwartą wymiana tych rakiet na nowsze modele. Zdaniem Radosława Sikorskiego, zastrzeżenia podnoszone ostatnio w Stanach Zjednocznych dotyczą dopiero tej czwartej, przyszłościowej fazy.

Mówiąc o nowym budżecie Unii Europejskiej, szef MSZ podkreślił, że premier Donald Tusk i jego ekipa odnieśli duży sukces. Polska otrzyma bowiem, po uwzględnieniu inflacji, łącznie około 500 miliardów złotych. Radosław Sikorski dodał, że Platforma Obywatelska dotrzymała obietnic wyborczych i wystawiła najlepszą ekipę do negocjacji budżetowych. Minister powiedział, że gdyby rządziła obecna opozycja, mówiłaby dużo o interesie narodowym i "napinała mięśnie", ale uzyskałaby mniej niż rząd. Zdaniem Radosława Sikorskiego, trzeba się cieszyć, że powstał nowy budżet unijny, gdyż zwiększa to wiarygodność Unii na rynkach międzynarodowych.

Szef MSZ powiedział, że po zmianie rządu na Litwie rozpoczęło się nowe otwarcie w stosunkach z tym krajem. Fakt, że litewski minister spraw zagranicznych przeprosił za odrzucenie ustawy o pisowni polskich nazwisk pokazuje, zdaniem Radosława Sikorskiego, że ten błąd trzeba naprawić. Jeśli tak się stanie, to - zdaniem ministra - będzie można mówić o nowej dynamice stosunków z naszym sąsiadem. Wizytę w Polsce składa dziś premier Litwy, Algirdas Butkievicius.

Radosław Sikorski wyraził przekonanie, że amerykański prezydent Barack Obama spełni swe obietnice i odwiedzi Polskę w tym roku, a także zniesie wizy dla Polaków. Barack Obama miałby wziąć udział w otwarciu Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.