W ciągu 12 miesięcy od wyborów prezydenckich poparcie dla Władimira Putina spadło niemal o połowę. 4 marca 2012 roku głosowało na niego 63,9 procent obywateli. Gdyby wybory prezydenckie odbyły się dziś, Putin miałby poparcie zaledwie 36 procent uprawnionych.

Reklama

Malejącą popularność obecnego prezydenta odnotowały dwa ośrodki badawcze: "Centrum Lewady" i fundacja „Opinia Publiczna”. Aż 59 procent obywateli jest zdecydowanie niezadowolonych z działań Władimira Putina. W trakcie licznych demonstracji antyrządowych Rosjanie zwracają uwagę na fałszerstwa wyborcze i represje wobec opozycji.

Pierwsze miesiące rządów Władimira Putina skrytykowali obrońcy praw człowieka. W styczniu organizacja Human Rights Watch uznała, że w Rosji jeszcze nigdy nie było aż tylu przypadków łamania wolności obywatelskich. Szefowa departamentu wschodniego HRW Rachel Denber oświadczyła, że winę za taki stan rzeczy ponosi osobiście prezydent.

Szczegółowy raport na temat pierwszego roku rządów Putina ośrodki badawcze i obrońcy praw człowieka zamierzają przygotować na 7 maja. Wtedy minie 12 miesięcy od objęcia przez niego urzędu.