Obaj papieże - emeryt i panujący - nie pokazali się wiernym, czekającym pod rezydencją. Watykan udostępnił materiał filmowy, ilustrujący najważniejsze momenty spotkania: przylot Franciszka do Castel Gandolfo i powitanie go przez Benedykta XVI, wspólną modlitwę w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej oraz początek rozmowy w cztery oczy - prowadzonej po włosku i trwającej 45 minut.

Reklama

Rzecznik watykański określił spotkanie jako moment najwyższej i najgłębszej jedności. Benedykt XVI interesował się - jak wiadomo - wyborem swego następcy, który jeszcze tego samego dnia, gdy wybor nastąpił, zatelefonował do Castel Gandolfo do papieża-emeryta. Na początku maja Benedykt XVI powróci do Watykanu i zamieszka w opuszczonym klasztorze Mater Ecclesiae.

W ciągu niespełna miesiąca, jaki upłynął od jego abdykacji, Benedykt XVI bardzo się postarzał, z trudem porusza się o lasce i mówi bardzo cichym głosem.

Kamery uchwyciły moment, w którym Franciszek wziął za rękę Benedykta XVI i pokazał mu, że chce modlić się, klęcząc obok niego. "Jesteśmy braćmi" - powiedział papież Bergoglio do swego poprzednika.

Po wspólnej modlitwie i rozmowie Franciszek i Benedykt XVI zjedli razem obiad. Po obiedzie Benedykt XVI odprowadził swego gościa do helikoptera.