Meteorolodzy zweryfikowali swoje oceny i przyznali kataklizmowi "piątkę", czyli najwyższy stopień w skali oceny siły tornad. Co więcej, policzono energię, jaką wyzwoliło. Okazało się, że była ona znacznie większa niż ta po wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie. Pięciu meteorologów pytanych o to przez Associated Press wyliczyło, że była ona od ośmiu do nawet 600 razy większa - podaje "The New York Daily News".

Reklama

Poza tym, po analizie zniszczeń wywołanych przez tornado zdecydowano się podnieść jego ocenę w skali intensywności tornad do najwyższej możliwej.

Tymczasem w Oklahomie wciąż szukają poszkodowanych. Ratownicy spenetrowali już większość zniszczonych budynków na przedmieściach Oklahoma City. Liczba ofiar nie zmieniła się i wynosi 24.

http://www.youtube.com/watch?v=XMF22_MEMJU

W miejscowości Moore, gdzie doszło do głównego uderzenia tornada, drogi są już przejezdne. Na skrzyżowaniach stoi jednak wojsko i policja. Na zdewastowane tereny wpuszczani są tylko mieszkańcy, robotnicy i wolontariusze, którzy usuwają szkody, oraz dziennikarze.

Amerykańskie władze są w tej chwili bardzo ostrożne w podawaniu liczby ofiar. Na razie wynosi ona 24, choć gubernator Oklahomy Mary Fallin powiedziała, że zabitych może być więcej. Wśród śmiertelnych ofiar jest dziewięcioro dzieci. Władze Oklahomy przyznały, że szkoła podstawowa, która znalazła się na trasie tornada, nie miała specjalnego wzmocnionego pomieszczenia, w którym można byłoby się ukryć.