Izraelski minister do spraw strategicznych i kontaktów międzynarodowych Juval Steinitz poinformował, że wśród uwolnionych będą skazani za poważne przestępstwa, którzy przebywają w więzieniu od kilkudziesięciu lat. Na razie nie wiadomo, ilu więźniów wyjdzie na wolność. Według źródeł palestyńskich, rozmowy dotyczyły zwolnienia 530 osób, w tym stu, aresztowanych przed 1993 rokiem.

Reklama

Z danych izraelskiej organizacji obrony praw człowieka, w tamtejszych zakładach karnych jest więzionych 4817 Palestyńczyków.
Po niemal trzech latach przerwy Izrael i Autonomia Palestyńska mają znów podjąć rozmowy. Ogłosił to w Jordanii amerykański sekretarz stanu John Kerry, który spotkał się z przedstawicielami obu zwaśnionych stron.


Izraelsko-palestyński spór to najdłuższy konflikt na Bliskim Wschodzie.

Trwa nieprzerwanie od powstania Izraela w 1948 roku i pojawia się w tle niemal wszystkich innych konfliktów w tym rejonie świata. Wielokrotnie już w przeszłości dochodziło między obiema stronami do porozumień, które potem nie były respektowane. Trzy lata temu negocjacje zostały zerwane na skutek budowy przez Izrael kolejnych żydowskich osiedli na terenach palestyńskich.