Do zdarzenia doszło, w prowincji Paktija we wschodniej części kraju. Jeden z lokalnych urzędników, proszący o anonimowość powiedział agencji AFP, że do zdarzenia doszło podczas ćwiczeń wojskowych.

Reklama

Z przekazanych przez niego informacji wynika również, że ofiarami napastnika przebranego w afgański uniform byli Amerykanie. Jednak zgodnie z polityką NATO, opinii publicznej nie została przekazana narodowość zabitych.

Według informatora AFP, dwóch mundurowych miało zginąć zaraz po postrzale. Trzeci zmarł później, wskutek odniesionych ran. Napastnik został zabity, gdy Amerykanie odpowiedzieli ogniem.

Międzynarodowe Siły Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF) działają w ramach NATO i zajmują się utrzymaniem pokoju w Afganistanie.

Obecnie około 87 tysięcy żołnierzy kierowanych przez USA walczy u boku około 350 tysięcy żołnierzy afgańskich sił bezpieczeństwa. Ich celem jest odparcie ataków talibów, które trwają już od 2001 roku. Często jednak dochodzi do tzw. "wewnętrznych ataków", czyli napaści Afgańczyków na swoich sojuszników.

Reklama