Amerykanka używająca pseudonimu "Dżihad Jane" skazana na 10 lat za udział w nieudanym spisku. Grupa powiązana z Al-Kaidą, z którą ta współpracowała, chciała zabić szwedzkiego malarza Larsa Viksa za to, że obraził muzułmanów przedstawiając Mahometa z głową psa.
50-letnia Colleen LaRose w 2005 roku przeszła na Islam. Od wielu lat jest podejrzewana między innymi przez władze Irlandii o współdziałanie z terrorystycznymi grupami islamistycznymi. W 2009 roku została zatrzymana przez FBI w Filadelfii w USA pod zarzutem nakłaniania do zabójstwa szwedzkiego artysty. LaRose miała oferować pieniądze na podróż do Europy oraz instrukcję gdzie i jak można odnaleźć w Szwecji i zabić Vilksa. On sam oświadczył dzisiaj szwedzkim mediom, że traktuje LaRose jako niegroźną już fanatyczkę, która podczas odsiadywania wyroku powinna przejść psychoterapię.


Reklama

Od 2010 roku islamscy fanatycy przygotowali co najmniej trzy nieudane próby zamachów. W internetowym czasopiśmie " Inspire" traktowanym jako głos Al Kaidy, Vilksa wymieniono wśród 10 osób, które należy ukarać śmiercią za przestępstwa przeciwko islamowi.
Colleen R. LaRose groziło dożywocie. Od chwili aresztowania w 2009 roku kobieta pomagała jednak funkcjonariuszom i śledczym w rozwiązywaniu wielu spraw związanych z aktami terroryzmu, dlatego jej kara została zmniejszona do 10 lat.