Jutro sprawą zajmą się unijni ambasadorowie. W dokumencie przygotowanym na to spotkanie mowa jest o zawieszeniu udziału w takich sportowych wydarzeniach jak Formuła 1, rozgrywki UEFA, oraz piłkarskich Mistrzostwach Świata, które Rosja będzie organizowała w 2018 roku.

Reklama

To jedyne konkretne przykłady wymienione w dokumencie. Co do dalszych decyzji o zawieszeniu udziału Rosji w innych wydarzeniach, eksperci Komisji Europejskiej sugerują konsultacje z grupą G7 oraz innymi organizacjami i państwami. Australia proponuje na przykład wykluczenie Rosji ze szczytów G20. Ponadto w dokumencie zaproponowano zaostrzenie dotychczasowych sankcji gospodarczych.

Te, wprowadzone 1 sierpnia przewidywały między innymi wprowadzenie ograniczeń w dostępie do rynku kapitałowego rosyjskim bankom z większościowym udziałem państwa. Teraz padła propozycja zakazu finansowania rosyjskich firm z sektora obronnego. Ponadto, zaostrzone miałyby też być sankcje w przemyśle naftowym. Poprzednie restrykcje zakazywały sprzedaży do Rosji nowoczesnych technologii wykorzystywanych do wydobywania ropy z arktycznych złóż.

Teraz mowa jest o zakazie świadczenia usług. A to oznacza, że Rosja nie mogłaby na przykład wynająć firmy brytyjskiej do wydobywania ropy. Wszystkie propozycje przygotowane przez ekspertów Komisji Europejskiej najpierw omówią unijni ambasadorowie, później odbędą się konsultacje ze stolicami, a decyzja spodziewana jest do piątku.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe sankcje wobec Rosji? "UE powinna podjąć decyzję do piątku">>>

Reklama