O tej kandydaturze piszą media ukraińskie, powołując się na źródła w Radzie Najwyższej. Według dziennikarzy, były prezydent Aleksander Kwaśniewski ma spore szanse na wejście do rządu Ukrainy.

Reklama

Premier Arsenij Jaceniuk przedstawił wczoraj propozycje zamian w gabinecie, które zostaną przeprowadzone w związku z niedawnymi wyborami parlamentarnymi. Zaskoczył wszystkich, mówiąc o wicepremierze do spraw unijnych.

Dziennikarze dopytywali, czy obcokrajowiec może wejść w skład ukraińskiego rządu. – Sądzę, że na to stanowisko można by zaprosić jednego z europejskich liderów, ale o tym poinformuję po zakończeniu rozmów – mówił Jaceniuk. – Chodzi o tych liderów, którzy doprowadzili kraje europejskie do członkostwa w Unii Europejskiej – dodał.

Według ukraińskiej ustawy o gabinecie ministrów, członkiem rządu może być „obywatel Ukrainy, który ma prawo głosu, wyższe wykształcenie i włada językiem urzędowym”. Kwaśniewski jednak żadnego z nich nie spełnia. Jest obywatelem Polski, nie obronił pracy magisterskiej i mówi po rosyjsku, który na Ukrainie nie jest językiem urzędowym (według ukraińskiej konstytucji, jedynie język ukraiński ma status urzędowego).

Zamiana prawa „pod Kwaśniewskiego” w obecnym układzie sił w ukraińskim parlamencie nie byłaby jednak problemem.

Były polski prezydent od lat uchodzi za lobbystę Ukrainy na Zachodzie. Jest stałym uczestnikiem Forum Jałtańskiego, które organizuje oligarcha Wiktor Pinczuk, prywatnie zięć Kuczmy. W okresie rządów Wiktora Janukowycza brał udział – razem z irlandzkim politykiem Patem Coxem – w misji Parlamentu Europejskiego, której celem było obserwowanie sprawy Julii Tymoszenko. W 2004 roku podczas pomarańczowej rewolucji przewodził misji mediacyjnej, która doprowadziła do okrągłego stołu.

Efektem tych rozmów było powtórzenie drugiej tury głosowania w wyborach prezydenckich i zwycięstwo uznawanego za prozachodniego polityka Wiktora Juszczenki.

Do Aleksandra Kwaśniewskiego przyjechał już były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma. Oficjalnie - na urodziny, które były prezydent Polski obchodzi w sobotę 15 listopada.