W ukraińskim parlamencie oficjalnie powstała koalicja "Europejska Ukraina". W czasie pierwszego posiedzenia nowej kadencji Rady Najwyższej, sojusz wybrał na stanowisko premiera ponownie Arsenija Jaceniuka, a na przewodniczącego parlamentu Wołodymyra Hrojsmana. Nowa prozachodnia koalicja liczy 302 parlamentarzystów na 421 zasiadających obecnie w izbie. W skład rządowego stronnictwa wchodzą: Blok Petra Poroszenki, Front Ludowy Arsenija Jaceniuka, Samopomoc, Partia Radykalna i Ojczyzna.

Reklama

Przemawiając w parlamencie prezydent powiedział, że nowy sojusz ma być proeuropejski i ma zrezygnować, między innymi, ze statusu Ukrainy jako państwa niezaangażowanego. To doprowadziło do wielkich strat, dlatego chcemy wrócić do integracji z NATO. Przejdziemy na standardy Sojuszu - mówił Petro Poroszenko.

Premier Arsenij Jaceniuk podkreślił, że rząd i parlament będą współpracować, ponieważ przyszło im pracować w bardzo trudnych warunkach. Stoimy twarzą w twarz z rosyjską agresją, z próbą zniszczenia naszej niepodległości i naszego kraju. Można walczyć z armią i można tak wygrać, ale nigdy nie zwycięży się z Ukraińcami - mówił Jaceniuk. Nowy przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Hrojsman zapewnił, że parlament będzie motorem, a nie hamulcem zmian.