Ministrowie obrony krajów Trójkąta Weimarskiego apelują o przejrzenie i aktualizację europejskiej strategii bezpieczeństwa. Szefowie resortów obrony Niemiec, Francji i Polski podpisali w Poczdamie wspólny list w tej sprawie, adresowany do szefowej unijnej dyplomacji Federici Mogherini.

Reklama

Niemiecka minister Ursula von der Leyen zwracała uwagę, że obowiązują strategia ma już ponad 10 lat i trzeba ją dopasować do nowych wyzwań politycznych i w dziedzinie bezpieczeństwa. Von der Leyen zaznaczała, że ministrowie obrony krajów Trójkąta Weimarskiego chcą mieć znaczący wkład w opracowywanie nowego kształtu tej strategii. Niemiecka minister dodawała, że w sytuacjach kryzysowych Europa traci zbyt dużo czasu. Jej zdaniem, dobrym rozwiązaniem mogłoby być wykorzystywanie w takich przypadkach europejskich grup bojowych.

Minister Tomasz Siemoniak podkreślał z kolei, że Europa jak nigdy potrzebuje współpracy obronnej Polski, Niemiec i Francji. Jak mówił, kryzysy wokół granic Europy, zwłaszcza kryzys Ukraińcy wymagają zupełnie nowego rodzaju aktywności. Ministrowie zapewniali, że rozwój struktur obronnych Unii Europejskiej nie stoi w sprzeczności z założeniami NATO, ale jest ich uzupełnieniem. Było to pierwsze spotkanie ministrów obrony krajów Trójkąta Weimarskiego od 2006 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Amerykańscy żołnierze przyjadą na Ukrainę. Jest już termin>>>