"Rossijskaja Gazieta" przypomina mord żydowskiej ludności w Jedwabnem, zaznaczając, że Polacy sami starają się uporać ze swoją trudną historią, w tym kręcąc takie filmy jak nagrodzona Oscarem "Ida". Dziennik podkreśla, że w czasie hitlerowskiej okupacji Polska, w odróżnieniu od innych zachodnich państw była krajem, w którym za ratowanie Żydów karano śmiercią całe rodziny.

Reklama

A oni, nie zważając na to, ratowali swoich sąsiadów, płacąc swoim życiem - dodaje gazeta. Zauważa też ostrą reakcję polskich władz, w opinii których amerykański urzędnik wykazał się nie tylko brakiem wiedzy historycznej, ale w jego słowach dało się odczuć elementy nieprzyjaźni.

"Rossijskaja Gazieta" stwierdza, że w ostatnim czasie sporo było podobnych skandali, wywołanych przez niezbyt rozsądne wypowiedzi polityków. Wytyka przy tym szefowi polskiej dyplomacji Grzegorzowi Schetynie oświadczenia dotyczące wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez Ukraińców. Tak więc polski minister i amerykański dyrektor FBI tak samo dobrze znają historię - drwi na koniec rosyjski dziennik.