Gdy prokurator stanu Maryland Marilyn J. Mosby ogłaszała, że stawia policjantom zarzuty kryminalne, na ulicach Baltimore i innych amerykańskich miast odbywały się demonstracje czarnoskórych mieszkańców. - Zwracam się do demonstrantów w Baltimore i całej Ameryce. Słyszę wasze przesłanie, które brzmi 'Bez sprawiedliwości nie ma spokoju'. Jednak spokój jest bardzo potrzebny, gdy staram się osiągnąć sprawiedliwość w imieniu tego młodego mężczyzny - mówiła Mosby.

Reklama

Według prokuratury, 25-letni Freddie Gray został bezpodstawnie aresztowany, następnie skuto mu ręce i nogi kajdankami i umieszczono w policyjnej furgonetce bez przypięcia pasami. Gdy podczas jazdy doznał obrażeń, zwlekano z pomocą medyczną.

- Jest absolutnie niezbędne, by wyszła na jaw prawda o tym, co się stało z Freddiem Grayem - komentował na gorąco prezydent Barack Obama, podkreślając, że nie należy ferować wyroków przed zakończeniem sprawy. Prokurator Mosby podkreślała, że zarzuty kryminalne wobec sześciu policjantów nie są oskarżeniem całej policji z Baltimore.