Parlamentarzyści chcą, aby prokuratorzy stwierdzili czy Prezydium Rady Najwyższej ZSRR miało prawo uznać niepodległość Litwy, Łotwy i Estonii.

Reklama

Rzeczniczka Prokuratora Generalnego Marina Gridniewa poinformowała, że rzeczywiście taki wniosek wpłynął i prokuratorzy mają obowiązek zająć się nim. Zaraz jednak dodała, że niektóre z takich pytań nie mają nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem. Według rozgłośni Echo Moskwy, pytanie o legalność uznania niepodległości państw bałtyckich nie ma szans na potwierdzenie.

Niedawno Prokuratura Generalna wydała oświadczenie w sprawie przekazania przez Nikitę Chruszczowa Półwyspu Krymskiego Ukrainie. Eksperci prokuratury orzekli, że ówczesne najwyższe organy Rosyjskiej Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Radzieckiej nie miały takich uprawnień. W opinii niezależnych komentatorów odpowiedź na tego typu pytania kompromituje rosyjską prokuraturę, dlatego kolejne wnioski będzie ona lekceważyć.

Część komentatorów podkreśla też, że badanie decyzji prawnych z okresu ZSRR może doprowadzić do wnioski o nielegalności powstania państwa radzieckiego. Oznaczałoby to, że i współczesna Rosja powstała z naruszeniem prawa.

Reklama