Stanowisko stracił między innymi szef resortu energetyki Panagiotis Lafazanis. Zastąpi go dotychczasowy minister pracy Panos Skourletis. Tryfon Alexiadis został nowym wiceministrem finansów, zastępując Nadię Valavani, która sama się podała się do dymisji kilka dni temu. W sumie gabinet Tsiprasa opuściło dziesięcioro ministrów i wiceministrów.

Reklama

Podczas środowego głosowania w greckim parlamencie, za przyjęciem pakietu ustaw oszczędnościowych głosowało 228 deputowanych, przeciwnych było 64, a 6 wstrzymało się od głosu. Przeciwko reformom było 32 deputowanych rządzącej Grecją Syrizy. Na "nie", oprócz ministra energetyki, zagłosował między innymi były minister finansów Janis Warufakis.

Reklama

Po decyzji parlamentu w Atenach, dziś Euroland ogłosił, że rozpoczyna negocjacje z Grecją w sprawie nowego, 3-letniego pakietu pomocowego. Zielone światło dla rozmów dał zarząd europejskiego funduszu, z którego Ateny otrzymają pieniądze. Oficjalne potwierdzenie, które będzie już formalnością, mają ogłosić wkrótce ministrowie finansów strefy euro.

Rozpoczęcie negocjacji było możliwe, bo wszystkie kraje eurolandu zgodziły się na rozmowy - w kilku, na przykład w Niemczech czy Finlandii, potrzebna była zgoda parlamentów narodowych.
Oczekuje się, że negocjacje potrwają kilka tygodni i zakończą się w połowie sierpnia. Grecja ma otrzymać do 86 miliardów euro - tak ustalili na niedawnym szczycie przywódcy strefy euro. Mówi się jednak, że przez 3 lata Ateny dostaną nawet do 100 miliardów euro.

Reklama

Jest już zgoda wszystkich unijnych krajów na wypłatę natychmiastowej pożyczki dla Grecji. 7 miliardów euro zostanie przekazanych z funduszu ratunkowego, na który złożyły się państwa członkowskie.