Wczoraj kanclerz Angela Merkel i prezydent Francois Hollande opowiedzieli się za ujednoliceniem standardów przyznawania azylu.

Reklama

Komisja Europejska chce ponownie zmusić kraje członkowskie do przyjmowania uchodźców i utworzyć stały system ich podziału, a propozycje ma przedstawić do końca roku.

Bruksela nie składa broni, mimo wcześniejszego sprzeciwu w niektórych państwach dotyczącego obowiązkowych limitów przyjmowanych imigrantów. Wręcz przeciwnie - Komisja jest zachęcona do działania poparciem Niemiec i Francji.

- Mamy nadzieję, że to, co usłyszeliśmy od kanclerz Merkel i prezydenta Hollande'a, będzie powtórzone także w innych stolicach - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Alexander Winterstein.

W Brukseli panuje przekonanie, że jeśli Niemcy i Francja wspólnie coś ustalą, musi to być później zaakceptowane przez pozostałe państwa. Wydaje się jednak, że opór, zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej, dotyczący przyjmowania kolejnych uchodźców, utrudni Komisji przeforsowanie swojego planu.