W ocenie Weroniki Rokickiej, pobudzanie lęków społecznych jest w interesie terrorystów.

Reklama

- Jeżeli spojrzymy na to, że znaleziono paszport syryjski przy jednym z terrorystów - to warto się zastanowić, jaki terrorysta zabiera na akcję swój prawdziwy paszport tak jakby chciał celowo ujawnić swoją tożsamość? - powiedziała przedstawicielka Amnesty International. W jej ocenie - to był atak, który miał na celu powiedzieć Europie: nie przyjmujcie tych ludzi, nie przyjmujcie uchodźców.

Weronika Rokicka podkreśla, że Państwo Islamskie - podobnie jak wojska Asada w Syrii - czerpie korzyści z nakładanych haraczy i okupów za porywanych ludzi. Jak mówi - nie jest w interesie ISIS aby uchodźcy przedostawali się do Europy, natomiast zależy mu na eskalowaniu lęku. W ocenie Weroniki Rokickiej warto uświadomić to sobie w kontekście zamachów w Paryżu.

- Dla nas jako Europy jest to ogromne wyzwanie aby stanąć solidarnie z Francją, ale też z uchodźcami - i wyrazić sprzeciw wobec przemocy i powoływaniu się na religię przy stosowaniu aktów przemocy - powiedziała Weronika Rokicka.

Niedawno Amnesty International opublikowała raport dotyczący sytuacji w Syrii, w którym organizacja pisze o dramatycznej sytuacji ludności cywilnej, gnębionej zarówno przez siły Asada, jak i różne grupy zbrojne, w tym Państwo Islamskie. Żadnej ze stron konfliktu nie zależy na tym, aby ludzie opuszczali Syrię, zależy im natomiast na tym, aby płacili pod różnymi pretekstami. Jednym z głównych sposobów wymuszania opłat jest porywanie ludzi w przekonaniu, ze rodzina odda cały majątek za odzyskanie bliskiego.