Porozumienie w sprawie zawieszenia działań zbrojnych w Syrii. O jego zawarciu poinformował amerykański sekretarz stanu John Kerry. Porozumienie ma wejść w życie w ciągu tygodnia. Światowe mocarstwa uzgodniły też natychmiastowe wzmożenie udzielania pomocy humanitarnej. W pierwszej kolejności ma ona trafić tam, gdzie jest to najpilniejsze, jeszcze w tym tygodniu.

Reklama

John Kerry w przeddzień konferencji w Monachium rozmawiał z przedstawicielami Rosji i kilkunastu innych krajów. Wszyscy - jak mówił podczas konferencji - byli zgodni, że prowadzone w Genewie rozmowy pokojowe w sprawie syryjskiego konfliktu powinny zostać wznowione najszybciej jak to możliwe.

Kerry przyznał, że poczynione ustalenia mają jedynie formalny charakter. Wraz z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem zgodzili się, że prawdziwą próbą będzie to, czy wszystkie strony konfliktu w Syrii je uszanują. Porozumienie ma obejmować całą Syrię, jednak nie będzie obejmować działań przeciwko Państwu Islamskiemu. Mamy wspólnego wroga - dodał Ławrow.

Wojna domowa w Syrii wybuchła w 2011 roku. Szacuje się, że podczas konfliktu życie straciło ponad 260 tysięcy osób, a ponad połowa syryjskiej populacji została zmuszona do opuszczenia domów.